День галузі

4 листопада в Україні відзначають День залізничника.Відповідно до Указу Президента України від 15 липня 1993 року №257/93, в Україні щороку 4 листопада відзначають День залізничника.
Після проголошення Верховною Радою Акту про незалежність України майно, що було на той момент у межах кордону держави, стало її власністю. Відразу виникла проблема, як організувати безперебійну роботу залізничного транспорту. Тоді начальники всіх шести залізниць України – Донецької, Львівської, Одеської, Південної, Південно-Західної, Придніпровської спільно з українським Урядом почали шукати вихід із становища. Було прийнято рішення  все майно залізничних підприємств, організацій та установ на території України, за винятком взаємно погоджених випадків, вважати власністю України.
Тимчасово управління Південно-Західної залізниці взяло на себе додаткові обов’язки координатора роботи всіх залізниць України. Необхідно було знайти таку форму майбутнього центрального органу управління залізничним транспортом країни, який міг би відповідати вимогам часу. Спочатку було  створено корпорацію залізничного транспорту України, апарат якої виконував обов’язки центрального управлінського органу. Для управління залізничним транспортом та забезпечення залізничних перевезень Кабінет Міністрів України 14 грудня 1991 року прийняв за Постанову № 356 “Про створення Державної адміністрації залізничного транспорту України”.
Створення незалежної Української держави поставило на порядок денний питання про вихід Укрзалізниці на міжнародну арену. В березні 1992 року у Варшаві відбулося засідання виконавчого комітету Організації Співпраці Залізниць (ОСЗ), на якому розглядалося питання прийому до ОСЗ нових членів. Після цього на засіданні XX сесії Наради міністрів Організації Співпраці Залізниць в Улан-Баторі у червні 1992 року Державна адміністрація залізничного транспорту України була прийнята членом ОСЗ. Укрзалізниця приєдналася до угоди про міжнародне залізничне пасажирське сполучення (УМПС) та Угоди про міжнародне залізничне вантажне сполучення (УМВС).
26 листопада 1992 року Президент України видав Указ “Про Міністерство транспорту України”. Міністерство створювалося для становлення і розвитку національної транспортної системи та вдосконалення державного регулювання транспортним комплексом України. На 1 січня 1993 року в Україні було 6 залізниць, 27 відділків, близько 2 тисяч залізничних станцій, 75 локомотивних і 83 вагонних депо, три метрополітени, понад 300 дистанцій колії, енергопостачання, автоматики та зв”язку, цивільних споруд, вантажно-розвантажувальних робіт та інші підприємства.
З 31 січня 1994 року Українські  залізниці почали переходити на самостійні розрахунки за перевезення. Почали діяти міжнародні принципи оплати за перевезення вантажів. Оцінюючи становище з фінансовим забезпеченням, залізниці взяли курс на роботу зі збільшення прибутків за рахунок підсобно-допоміжної діяльності. Це мало скеровувати трудові колективи на пошук резервів додаткового отримання коштів. Головним тепер стала не кількість навантажених вагонів за добу, а скільки зароблено коштів і де та яким чином було зекономлено на витратах.
4 липня 1996 року Верховною Радою було прийнято Закон України “Про залізничний транспорт”. Він створив надійну правову базу для подальшого розвитку залізничного транспорту нашої держави, дав можливість в умовах становлення ринкових відносин проводити ефективнішу політику реструктуризації, визначив правові засади побудови взаємовідносин залізниць з органами влади усіх рівнів. Цей закон став основним правовим документом, що регулює роботу українського залізничного транспорту.
На сьогодні залізничний транспорт є однією з найважливіших галузей економіки країни, яка забезпечує внутрішні та зовнішні транспортно-економічні зв’язки і потреби населення в перевезеннях. Як складова єдиної транспортної системи України залізничний транспорт сприяє економічному розвитку та зміцненню міжнародних зв’язків нашої держави. На залізничному транспорті України працює 410 тисяч працівників, що становить 2% всього працездатного населення України. Лише за дев’ять місяців цього року послугами Укрзалізниці скористалося понад 400 мільйонів пасажирів. За цей час було перевезено майже 300 мільйонів тонн вантажів.
З Днем залізничника! 

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: